Güneş Panelleri Çevreye Ne Kadar Zararlı?

Günümüz hayat şartlarında dünya genelinde birçok bilim insanı tarafından alternatif enerji kaynakları üzerinde çalışmaların yapıldığı biliniyor. Ayrıca bilindiği üzere alternatif enerji kaynakları arasında dünya genelinde en büyük yatırımların güneş enerjisi olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Bireysel ve kurumsal girişimlerin yanı sıra birçok devletin de güneş enerjisi tesislerinin kurulması için oldukça yüksek teşvikler verdiği görülüyor. Peki alternatif enerji kaynakları arasında son derece popüler olan güneş enerjisinin çevreye her hangi bir zararı var mı?

Çevreye Verilen Zarar Araştırılıyor

İngiliz bilim insanları tarafından Swindon şehrinde bulunan devasa güneş paneli tarlası gözetim altına alındı ve elde edilen sonuçlar detaylı bir şekilde inceleniyor. Yapılan inceleme çalışmaları kapsamında ilk belirlemelere göre güneş enerjisi sistemleri içerisinde yer alan fotovoltaik panellerin çevrelerini normalden 5 derece daha fazla ısıttığı görülmüştür.

Günümüzde birçok yerde kullanılan küçük güneş panelleri haricinde devasa güneş enerjisi tarlaları göz önüne alındığında panellerden dolayı kaynaklanan sıcaklık artışına bağlı olarak civardaki toprağın altında da sıcaklığın arttığı ve bu duruma bağlı olarak da toprak zenginliğinde azalmanın meydana geldiği ön görülüyor.

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen sonuçlara bağlı kalarak yapılan açıklamalarda güneş enerjisi tarlalarının kurulmadan önce mutlaka toprak analizinin yapılması gerektiği ve toprak bakımından zengin olan bölgelere güneş enerjisi tarlalarının kurulmaması gerektiği ifade ediliyor. Daha çok toprak zenginliği ve verimliliği açısından düşük olan bölgelerde kurulmasının daha sağlıklı olacağı belirtiliyor.

Rüzgar Türbinleri Zararlı Mı?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her ne kadar çok daha sağlıklı ürünler ve enerji kaynakları ortaya çıkarılıyor olsa da zaman içerisinde alternatif enerji kaynaklarının da tahmin edildiği kadar masum olmadıkları görülüyor. Güneş enerjisi tarlalarında meydana gelen sıcaklık artışı durumuna benzer olarak yeni araştırmalar rüzgar türbinlerinin de tehlikeli olduğunu ortaya koyuyor.

Henüz yeterli bir çalışma yapılmış olmasa da ilk belirlemelere göre rüzgar türbinlerinin yer aldığı bölgelerde alanların çoraklaşmaya başladığı belirtiliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler