Grafen Bu Kez de Batarya Üretiminde Kullanıldı

Bilim insanları tarafından mucizevi materyal olarak nitelendirilen grafenin gün geçtikçe farklı alanlarda kullanımının yaygınlaşmaya başladığı dikkatlerden kaçmıyor. Yüzyılın başlarında bulunduğu tahmin edilen grafen adı verilen bu malzeme şimdi de batarya üretiminde kullanılıyor.

Grafen Nedir?

Grafen maddesinin genel olarak yapısına bakıldığında tek katmanlı ve altıgen şeklindeki karbon atomlarının birleşmesiyle ortaya çıktığı görülüyor.

Grafen Bataryalar Daha Hızlı Şarj Oluyor

Pekin merkezli faaliyet gösteren Dongxu Optoelectronics firması tarafından grafen kullanılarak üretilen bataryanın daha yüksek elektrikli daha hızlı bir şekilde sorunsuz şarj olabildiği belirtiliyor.

İlk Grafen Batarya: G-King

G-King adı verilen bu batarya 4800 mAh kapasiteye sahip olup oldukça hızlı bir şekilde tam olarak şarj olabiliyor. Yapılan test süreçlerinde bataryanın tam olarak yaklaşık 13 ile 15 dakika arasında şarj olabilmesi tüm dikkatleri çekiyor. Günümüzde kullanılan hızlı şarj teknolojilerine oranla yaklaşık 10 kat daha hızlı olan grafen batarya teknolojisinin özellikle akıllı telefon ve diğer teknolojik cihazlar açısından yeni bir çağ açması bekleniyor.

Bilindiği üzere günümüzde hemen her teknolojik cihazda batarya ömürlerinin kısa olmasında ve bataryaların yavaş dolmasında problemler yaşanmaktadır. Grafen teknolojisiyle birlikte özellikle hızlı şarj noktasında yeni çözümlerin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Daha İnce Üretilebiliyor

Standart Li-on bataryalara oranla çok daha hızlı dolabilmesinin yanı sıra güç ve kapasite kaybı yaşanmadan daha ince de üretilebiliyor. Bu sayede cihazların tasarımlarında da büyük değişimlerin yaşanabileceği ön görülüyor.

Son Kullanıcıya Ulaşım Ne Zaman?

Grafen teknolojisi son derece yeni bir teknoloji olduğundan dolayı henüz son kullanıcıya ulaşım için erken olduğu ifade ediliyor. Ayrıca her ne kadar da avantajları bulunsa da özellikle hızlı güç boşalmasından dolayı akıllı telefon ve cihazlarda kullanılması şu an için mümkün görülmüyor. Bu teknolojinin daha çok elektrikli araçlarda veya dronelarda tercih edilebileceği belirtiliyor.

Çalışmalara devam edildiği ifade edilirken zaman içerisinde yeni gelişmelerin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler