Google İnternet Balonu İçin Yeni Haberler Gelmeye Başladı

İnternetin dev isimlerinden biri olan Google ile sosyal medyanın dev isimlerinden biri olan Facebook ücretsiz internet dağıtımı projeleri üzerinde çalışmaya başladıklarını kısa süre önce açıklamışlardı. İlk önce Facebook’un bedava internet dağıtacağı düşünülen Drone uçakları ile yapılan denemelerde birkaç kazadan sonra Facebook projesini belli bir süre ertelediğini açıklamıştı. Tüm bunlardan sonra ise şimdiden Google bu alanda yeni projeleri ile gündeme gelmeye başladı. Bu kez ise Google İnternet Balonu projesi ortaya çıktı.

Üzerinde çalıştığı yeni internet projesi ile bedava internet dağıtmayı amaçlayan Google’ın yeni teknolojisi üzerinde yaptığı çalışmalarda netlik kazanmaya başladı.

Google İnternet Balonu Geliyor

Öncelikle bu konuda yapılan ilk çalışmaları hatırlamak gerekiyor. Daha belli bir süre balonları havada tutmayı başarmış olsa da Google’ın bundan sonra kısa süre içerisinde balonla da yaşanan sorun nedeniyle balonları indirmesi gerektiği de açıklanmıştı.

Bu noktada oluşan hataların Google İnternet Balonu hareketinin sağlanamamasından kaynaklandığı yönünde bilgiler verilmişti. Fakat bu konuda bir açıklama yayınlamayan Google’ın hatayı kabul edecek bir ifade kullanmamış olması da dikkatleri üzerine toplamıştı. Şimdi ise yeni projenin tekrar hayata geçirildiği belirtildi.

Google İnternet Balonu

Google İnternet Balonu için bu kez öğrenebilir otomasyon sistemleri kullanıldığı ve bu sayede balonların çok daha rahat hareket edebilecekleri de belirtildi. Bununla beraber balonların çok daha uzun süre havada kalacağı ve bu sayede de bedava internet deneyimi için çok daha kalıcı adımların atılacağı da ortaya çıkmış oldu.

Facebook İle Ortak Bir Proje Gelebilir

Google İnternet Balonu için yeni geliştirmeler yapılması ve balonların beklenenden uzun süre havada tutulabilmesi ile beraber Google’ın bedava internet sistemleri için epey bir yol aldığı da gözlenmiş oldu. Bunlarla beraber Google ile Facebook arasında da bedava internet için yeni projelere imza atılabileceği de konuşuluyor.

Yani iki firma geliştirdikleri tüm teknolojileri bu proje için bir araya getirebilir. Böyle bir ihtimalde karşımıza çıkmıyor değil. Fakat Google İnternet Balonu sonrasında henüz bu konuda bir yeni anlaşma ya da yeni bir ortaklığın açıklanmadığını da söylemek gerekiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler