Google Brain Ekibi Piksellerine Ayrılmış Fotoğrafları Birleştiriyor

Bilim kurgu veya polisiye türü filmlerden hatırladığımız klasik bir sahne vardır; piksellerine ayrılmış fotoğraf tek bir işlemle net hale getirilir. Filmlerden ilhamla hazırlanan bu teknoloji gerçek hayata geçti.

Goole Brain ekibi pikselleri netleştirmeyi pratikte uygulamayı başardı. Bu teknolojinin filmlerde gördüğümüz kadar net bir görüntü sağlayamayacağını belirtelim. Fakat yine de yeni geliştirilen bu teknik sayesinde oldukça verimli sonuçlar elde edilebilecek. Piksellerine ayrılmış görselin orijinaline en yakın görüntüyü sağlayacak teknoloji 8×8 piksel görselleri 32×32 piksel boyutuna getirebilecek.

Bu yeni sistemin çalışma mekanizması aslında oldukça basit. Sistemde ilk olarak düşük çözünürlüklü görselin düzeltilmesi için ana hatları oluşturulacak. Veritabanında yer alan yüksek çözünürlüklü bir görselin çözünürlüğü aşama aşama düşürülüyor. Bu değerleri de çalışma yaptığı görselle kıyaslayarak bir iskelet çizimi gerçekleştiriyor. Cihaz bir portre fotoğrafını işleyebilmek için yüksek çözünürlük bir portrede yüz hatlarının piksek dağılımını inceleyerek bu işlemi yapabiliyor. Cihaz tüm yüz hatlarını oluşturduktan sonra da geliştirilmiş veritabanı sayesinde tahminlerde bulunarak tüm detaylarla birlikte daha net bir görsel sunuyor.

Başarısı Gittikçe Artacak

Geliştirilen teknolojinin şu anda üst düzey sonuçlar elde edemediğini bir kez daha hatırlatalım. Şimdilik gerçeğe en yakın tahmini sonuçlara ulaşılabiliyor. Elde edilen sonuçların ise başarılı ve faydalı olduğunu söylemek mümkün. Google Brain ekibinin bu teknolojiyi daha geliştirmesi bekleniyor.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler