Google Bilim Fuarı’nda Türkiye’den 2 Proje

Google Bilim Fuarı kapsamında dünyanın her yerinden projeler kabul edilmekte ve dünyayı değiştirme potansiyeli olan projelere çeşitli destekler verilmektedir. Bu sebepten dolayı Google Bilim Fuarı özellikle dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler açısından büyük bir avantaj sunmaktadır.

Bilindiği üzere günümüz hayat şartlarında hayatın her alanında teknolojiden faydalanılıyor. Daha yaşanabilir bir dünya için dünyanın her yerinde bilim insanları tarafından çalışmalar yapılmakta ve ortaya çıkarılan sonuçlara bağlı olarak da yepyeni teknolojiler ortaya çıkmaktadır.

Google Bilim Fuarı ise fikri olan fakat araştırma ve geliştirme için yeterli imkana sahip olmayanlar için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor. Bu sene gerçekleştirilen Google Bilim Fuarı’nda Türkiye’den de 2 farklı proje yer alıyor. Oldukça büyük bir ilgi gören her iki projenin de finale son derece yakın olduğu belirtiliyor.

Midye ile Daha Temiz Su Projesi

Ülkemizden katılan ve finale yükselen ilk proje kurşun içermeyen suya erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Özellikle sanayileşme oranı yüksek olan yerleşim yerlerinde kurşun içermeyen içme suyuna erişimin son derece zor olduğundan yola çıkılarak geliştirilen projede midyelerden elde edilerek filtreleme sisteminin geliştirildiği görülüyor. Yapılan araştırmalar sonrasında midye kabuklarının kurşunu absorbe özelliğinin bulunduğu ortaya çıkarılmış ve suların filtrelenmesi için bu sistemin kullanılabileceği ifade ediliyor.

Geri Dönüştürülmüş Kutularla Deprem Önlemi

Bir diğer finalist proje ise doğal afetlerin en tehlikelisi olarak ifade edilen depremleri konu alıyor. Ülkemizin de aralarında bulunduğu birçok yer dünya üzerindeki deprem riski olan bölgelerde yer alıyor. Bu sebepten dolayı da günümüzde depreme hazırlıklı olmak son derece büyük bir önem taşıyor. Türkiye’den Google Bilim Fuarı’na katılan bu proje kapsamında ise inşaatlarda kullanılan standart duvarların ve kirişlerin içerisine aluminyum içecek kutularının yerleştirilerek olası bir depremde binada meydana gelecek hasarın yüzde 32 ile yüzde 61 oranında azaltılabileceği belirtiliyor.

Dünyayı değiştirmeye aday her iki projenin de dünya genelinde büyük bir ses getireceği tahmin ediliyor. Bizler de ülkemizi temsil eden her iki projenin dereceye girmesini umut ediyoruz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler