Facebook Yüz Tanıma Sisteminde Çalışmalara Devam Ediyor

Sosyal medya devi Facebook, çeşitli çalışmaları ile farklı sektörlerde liderlik çalışmalarına devam etse de yıllardır hedeflediği yüz tanımlama alanında halen çalışmalarına devam ediyor. Yüz tanımlama sistemi, aslında çok zor olmayan ve hali hazırda çalışan bir algoritma ile mümkün. Ancak burada bir bilgisayarın bir fotoğraf ile o yüzün tanıması ve başka fotoğraflarla o yüz ile eşleşip eşleşmeme konusunda makine öğrenimi konusu biraz işin karmaşık boyutlarına tekabül ediyor.

Burada asıl olay, bir verinin bir biyometrik veri olduğunu anlayarak o kişiye özel olarak bunun depolanmasını sağlamak ve bunu en kusursuz şekilde kayıt altına almak olduğunu söyleyebiliriz. Facebook bazen gördüğümüz fotoğraflarda; şu arkadaşınızı etiketlemek ister misiniz şeklinde görselin yüz tanıma sistemine uygun olarak çalışıp çalışmadığını bizim üzerimizden kontrol ediyor. Kendi yorumumu katacak olursam, genelde doğru bir sonuç ürettiğini görüyorum.

Yüz tanıma sistemi, aslında facebook için şuan çalışan bir sistem olsa da binlerce ve hatta milyonlarca insanın verilerini izinsiz kullanımına ve bunların veri tabanında çeşitli veri varyasyonlarıyla tutulmasına gerek duyulan bir yapı olarak görülüyor. Gerekli analiz ve yüksek fotoğraf sayısı ile bir kişinin farklı yüz hareketleriyle beraber analiz edilmesi sonucu; biyometrik kimliğinin kaydedilmesiyle o kişinin mahrumiyeti bir anda çökebilir!

Kalabalık içerisinde çekilmiş rastgele bir fotoğraftan kişilerin kim olduğunu, yada farklı hizmetlerle bu hizmetin birleştirilerek anında nerede olduğunuza dair bilgilerin ulaşılması, maalesef yüz tanıma sisteminin ne kadar ileri seviyede gelişmiş olmasıyla alakalıdır. Buradaki gelişmişlikte büyük veri kümelerinin analizi ile olacağı için buna en kalifiyeli firma olan Facebook, çeşitli topluluklar tarafından tehdit olarak görünüyor. Hatta bunun için davalara bile açılmış durumda!

Yüz Tanıma sistemi ve Bilişim Etiği!

Ülkemizde de bulunan bilişim etiği kavramı, teknolojinin yeni olması ve her geçen gün çıkan yenilikler ile tahmin edilemez olması sebebiyle bazı toplumlar tarafından kabul edilen genel geçer kurallardan olan ahlak ve etik kuralları arasında maalesef bilişim etiği yeterli bir koruma sunamıyor. Yani günümüz için yüz tanıma sistemi; zararsız bir fotoğraf etiketi önerisi olurken, 2 yıl sonra ne tür amaçlarla kullanılacağı bilinmediği için bunun önüne geçilemediği görülüyor. Facebook bu çalışmalarında yakın zamanda başarılı olacağı ve bazı sonuçların doğacağı tahmin ediliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler