EPA’dan Hava Kirliliği Sensörleri İçin Dev Yatırım

ABD’nin Çevre Koruma Ajansı (EPA) ülke genelinde hava kirliliğini kontrol altında tutmak için yıllardan beri çeşitli yatırımlarıyla ön plana çıkıyor. Şimdilerde ise EPA’nın hava kirliliğini hassas bir şekilde tespit edebilmek amacıyla büyük bir yatırım yapacağı ve hava kirliliğini ölçen sensörler geliştireceği ifade ediliyor.

Çevre Koruma Ajansı tarafından gerçekleştirilecek olan yatırım sonucunda üretilecek olan hava kirliliği sensörlerinin oldukça düşük maliyetli olacağı belirtiliyor. Çeşitli araştırma ve geliştirme ekiplerine vereceği destekle birlikte geliştirilmesi planlanan hava kirliliği sensörleri için EPA tarafından toplamda 4,5 milyon dolar değerinde bir yatırım yapılacağının altı çiziliyor.

EPA Hava Kirliliği Sensörleri Nasıl Olacak?

EPA tarafından toplamda 4,5 milyon dolar yatırımla geliştirilecek olan hava kirliliği sensörlerinin mevcut sensörlerden nasıl bir farkının bulunacağı ile ilgili olarak da yetkililer tarafından açıklamalar yapıldı. Yeni sensörlerin en büyük farkının düşük maliyetli olacağına dikkat çekiliyor. Bu sayede büyük veya küçük tüm tesisler tarafından bu sensörlere rahatlıkla erişim sağlanabilecek. Projenin ilerleyen aşamalarında bu sensörlerin tesislerin yanı sıra normal insanlar tarafından kullanılabilir bir hale getirilmesi amaçlanıyor. Bu sayede herkes hava kirliliğinin kontrolünü elinde bulundurabilecek.

Amerika Çevre Koruma Ajansı tarafından atılan bu adımların hava kirliliğini önleme konusunda ve toplumu bilinçlendirme konusunda oldukça büyük bir öneme sahip olduğu açık ve net bir şekilde görülüyor.

Özellikle toplum bilincinin oluşturulması ve insanların sensörlerle kendi çevrelerini kontrol altında tutmaları ile birlikte hava kirliliğini karşı toplumsal bir mücadelenin başlayacağı tahmin ediliyor.

Henüz projenin temel taşları atılmakta olduğundan dolayı ilk sonuçların alınması için uzun bir süre beklenmesi gerekebileceğinin altı çiziliyor. Araştırma ve geliştirme ekiplerinin oluşturulmasının ardından ürün geliştirme çalışmalarının başlamasıyla birlikte hem en hassas hem de en ekonomik sensörlerin üretilmesi amaçlanacak. Sonuçların ne zaman alınacağı konusunda ise şuan için net bir açıklama yapılamıyor.

İlerleyen günlerde ilk somut adımlarının atılmasıyla birlikte ilk bilgilerin de gün yüzüne çıkması bekleniyor. Proje ile ilgili olarak gelişmeleri sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler