Emisyon Skandalının Volkswagen’e Faturası Ağır Oldu

Hatırlanacağı üzere geçen sene itibariyle ilk olarak gün yüzüne çıkan ve dünya gündemini uzun süre meşgul eden emisyon skandalının yaraları sarılmaya başlanıyor. İlk olarak Volkswagen firmasında ortaya çıkan ve kısa bir zaman içerisinde diğer otomobil üreticisi markaların modellerinde de çığ gibi yayılmaya başlayan skandalda hiç şüphesiz en büyük darbeyi Volkswagen markası aldı.

Olayın üzerinden yapılan araştırma ve çalışmalar neticesinde dünya genelinde Alman otomobil üreticisi Volkswagen 7.3 milyar dolar değerinde bir harcama yapmıştı. Daha sonra firmanın Amerika ile emisyon skandalının zararlarını karşılamak için uzlaşmaya çalıştığı belirtilmişti. Son derece sıkı bir pazarlıkla devam eden uzlaşma görüşmelerinde Volkswagen’in son derece zararlı çıkacağı dikkatlerden kaçmıyor.

İlk açıklanan bilgilere göre Volkswagen’in emisyon skandalından dolayı Amerika’ya toplamda 15 milyar dolara yakın bir ödeme yapacağı belirtiliyor. Yapılacak bu ödeminin içerisinde Volkswagen’in emisyon skandalına karışan modellerin sahiplerine ödenecek olan kişi başı yaklaşık 10 bin dolar ödeme de yer alıyor.

Çevre Koruma Ajansı ve Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu’na da 2.7 milyar dolar ödemesine karar verilen Volkswagen’in temiz emisyon teknoloji kapsamında yapacağı yatırım ve harcamalar için de 2 milyar dolar harcama yapması bekleniyor.

Dünya genelinde faaliyet gösteren firmanın emisyon skandalından etkilenen yaklaşık 11 milyon aracı olduğu ifade ediliyor. 11 milyon araç içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nde ise sadece 500 bin adet yer aldığı belirtiliyor. Diğer ülkelere kıyasla emisyon skandalından etkilenen en az araç sayısına sahip olan Amerika’nın bu denli yüksek bir ödeme alacak olması ise dikkatlerden kaçmıyor.

Bu durumun arkasında yatan sebebin ise Amerika’da yer alan ajansların hiç bir şekilde emisyon skandalından etkilenen araçların tamir edilmeden veya trafikten çıkarılmadan Volkswagen’e izin vermeyeceğiden kaynaklandığı iddia ediliyor.

Uzlaşma çalışmaları devam ederken önümüzdeki günlerde Alman otomobil devi Volkswagen’in Amerika Birleşik Devletleri’nde emisyon skandalının izlerini silebilmek için ne kadarlık bir bütçe ayırması gerektiğinin her iki taraftan da resmi bir şekilde açıklanması bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler