Elinde NFC Çipi Yerleştirdi!

Teknolojinin son çağında kullanılan şifrelemeler, geçiş kartları ve kredi kartları gibi sistemler hayatımızın kolaylaşmasında oldukça önemli bir seviyeye gelmiş durumda. Otobüslerde veya alışveriş sırasında nakit sıkıntısı ile uğraşmadan direk kartlarımız ile ödeme yapabiliyor veya apartman girişindeki sisteme bize ait olan şifreyle veya kartla açabiliyoruz. Ancak bu donanımlar her zaman yanımızda taşıdığımızdan emin olabilir miyiz?

Film sahnelerini anımsatacak bir girişim ile tüm bu kartların ve çeşitli giriş sistemlerinin bilgilerini tek bir cihaz üzerinde kayıt altına almak ister miydiniz? Peki bu kayıt altına aldığınız cihazı her zaman yanınıza aldığınıza emin misiniz? Sydney şehrinde yaşayan bir macker, bunun için inanılmaz bir çözüm yolu buldu! Eline yerleştirdiği bir cihaz ile her yere bu bilgileri taşıyabiliyor.

Micro İşlemci Sayesinde İki Eline Çip Yerleştirdi

Bazı Teknolojik cihazların günümüz hayatında kullandığım cihazlar gibi elektriğe ve bataryaya ihtiyaç duymadan çalışabilme kabiliyetleri bulunuyor. Örnek olarak kredi kartları ve buna benzer giriş kartları, sadece manyetik alandan etkilenerek depolanmış olan bilgiyi karşı tarafa iletme görevi görüyor. İşte bunu dikkate alan Shanti Korporaal adlı bayan, iki elinde yerleştirdiği çip sayesinde enerji ihtiyacı olmadan ayaklı bir depolama aracına dönüşmüş durumda.

Elindeki çipler sayesinde NFC teknolojisini tam anlamıyla kullanan bayan, önceden sakladığı bilgileri bu çip yardımı ile kullanabiliyor olması oldukça başarılı bir girişim olarak görünüyor. Ancak bu çipler, önceden programlanmış olduğu için ve müdahale etmek için fizikse erişim ihtiyacı duyulduğu için pek işlevsel olarak görünmüyor.

Otobüs kartlarınız, ev kartınız, kredi kartlarınız, bilgisayarınız, telefonunuz gibi donanımları sadece dokunmanızla beraber açabileceğiniz bu başarılı teknoloji, şuanı mantıklı ancak geliştirilmesi gereken yapıları bulunduğu düşünülüyor. Vücuda zarar verip vermediği konusunda bir açıklama bulunmuyorken, ele alınacak bir darbe çipin zarar görmesine ve kendi dokunuzun yaralanmasına sebebiyet vereceği de oluşabilecek tehlikeler içinde görülüyor.

Fiziksek temasa çok yakın bir aşamada bu bilgilerin gerekli cihazlarla paylaşılması durumu, maalesef kişinin verebileceği bir karar olarak görünmüyor. Yani başkaları tarafından elinizdeki veriler gizli bir şekilde çalınabilir. Birisi ile tokalaşırken veya yanınızdan geçerken verilerinizi korumak mümkün görünmüyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler