Akıllı Telefonlarda, Ekran Tazeleme Hızı Ne İşe Yarar?

Son günlerde duyurulan yeni akıllı telefonlarda, ekran tazeleme hızları daha çok gündeme gelmeye başladı. 60Hz, 90Hz, 120Hz, 144Hz hızlarında belirtilen bu ekran tazeleme hızları ne işe yarıyor? Kullanıcılara nasıl bir deneyim sunuyor?

Akıllı telefon üreticileri; tanıtımını yaptıkları yeni model akıllı telefonlarında, kullanılan işlemeci, Ram miktarı, depolama alanı, batarya kapasiteleri, geliştirilen kamera özellikleri gibi bilgileri paylaşırlar. Şimdi bu özelliklere bir yenisi daha eklendi: Ekran Tazeleme Hızı!

Ekran Tazeleme Hızı:

Ekran tazeleme hızı, ekranın saniyede kaç kez yeni bir görüntü gösterebildiğini ifade eder. Bu hız Hertz (Hz) cinsinden ölçülür. Örneğin ekranınızın yenileme hızı 120Hz ise ekrandaki görüntünün saniyede 120 defa yenilendiği anlamına gelir. Düşük bir yenileme hızı, ekrandaki titreşimin artmasına ve görüntü kalitesinin düşmesine yol açar. Genellikle telefonlar 60Hz ekran tazeleme hızı sunarlar. Bu hız, yeni duyurulan telefon modellerinde 90Hz, 120Hz ve 144Hz hızlarında sunulmaya başlandı.

Ekran tazeleme hızınız yüksek olduğunda, oyun oynarken, film izlerken veya web sayfasını kaydırdığınızda pürüzsüz ve akıcı bir görüntü almanızı sağlar. Yüksek tazeleme hızına sahip telefonların ekranlarında, yenilenen görüntülerin oluşturduğu titreşimi göz algılayamaz. Bu da daha akıcı görüntüleme hissi sağlar.

Ekran tazeleme hızının yüksek olması, güzel bir ekran deneyimi sunarken pil performansını olumsuz etkiler. Bu pil tüketimini azaltmak için, değişken yenileme hızı adında bir özellik geliştirildi. Değişken yenileme hızı özelliği, ekranın tazeleme hızını gösterilen içeriğe göre yeniden ayarlamasını sağlıyor.

Telefonda bir fotoğrafa bakarken veya bir yazı okurken ekran tazeleme hızının yüksek olmasına gerek duyulmaz. İşte burada, ekranın tazeleme hızı düşürülür. Film izlerken, oyun oynarken tekrardan ekran tazeleme hızı artırılır. Böylece gerekli durumlarda ekran tazeleme hızı yükseltilerek pil performansı artırılır.

Popüler Haberler

İlgili Haberler