Dünyanın İlk Elektrikli Kargo Gemisi Suya İndi..

Dünyanın ilk tamamen elektrikli ve otonom özellikli The Yara Birkeland isimli kargo gemisi Norveç’te suya indirildi.

Denizcilik sektöründe bir ilke imza atıldı. Yüksek oranda karbon emisyonuna sebep olan denizcilik sektöründe, iklim değişikliği ile mücadelede yeni bir sayfa açılıyor.

Yara Birkeland ismi verilen ve dünyanın ilk tamamen elektrikli, otonom kargo gemisi Norveç’te suya indirilerek; sıfır emisyon hedefi ile geçtiğimiz günlerde Horten isimli kasabadan başkent Oslo’ya ilk yolculuğunu yaptı.

Kimyasal üretim yapan Yara isimli şirket ile denizcilik teknolojisi şirketi Kongsberg’in ortak girişimi olan elektrikli kargo gemisi, Norveç’te bulunan Prosgrunn isimli şehirden yakındaki bölgelere kimyasal ve gübre taşıyacak. Böylelikle dizel motorların yüksek karbon emisyonuna sebep olması engellenecek.

Yara Birkeland isimli gemi 80m uzunluğunda ve 3.200 ton ağırlık taşıyabiliyor. 6mWh’lik bir pil takımıyla çalışan gemi maksimum 28km hıza ulaşabiliyor.

Yara CEO’su Svein Tore Holsether tarafından yapılan açıklamada, “Dünyanın ilk tamamen elektrikli ve otonomkargo gemisini sergilemekten gurur duyuyoruz. Bu gemi, yılda 1.000 ton CO2 azaltacak ve 40.000 seferin yerini dizel motorlu kamyonlarla değiştirecek” dedi.

Elektrikli geminin 2022 yılında ticari faaliyetlere başlayacağı bildiriliyor. Ayrıca otonom sertifika almak için 2 yıllık bir test sürecinden geçeceği açıklanıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler