Dünyanın En Hızlı Elektrikli Uçağı Belli Oldu

Rolls-Royce “Spirit of Innovation” isimli tamamen elektrikli uçak, resmen dünyanın en hızlı elektrikli uçak modeli oldu.

Yapılan resmi açıklamaya göre, Rolls-Royce Spirit of Innovation; dünyanın tamamen elektrikli en hızlı hava aracı olarak, Dünya Hava Sporları Federasyonu (FAI) tarafından resmi olarak tescillendi.

Elektrikli uçak, iki yeni dünya rekoru kırdı. Birincisi, 3 kilometrede 555.9 km/s azami hıza ulaşarak, 213.04 km/s olan bir önceki rekoru başarıyla kırdı. İkincisi, 15 kilometrede 532.1 km/s hızına ulaşarak, 292.8 km/s olan bir önceki rekoru da kırdı.

“Spirit of Innovation” isimli uçak, rekor denemeleri sırasında 623 km/s (387,4mph) maksimum hıza da ulaşarak, dünyanın en hızlı elektrikli aracı ünvanını elde etti.

Rolls-Royce CEO’su Warren East, kazanmış oldukları rekorların resmiyet kazanması üzerine bir açıklamada bulundu: “Dünyanın en hızlı elektrikli uçağını üretebilmek, ACCEL ekibi ve Rolls-Royce için inanılmaz bir başarı. Bizlere destek olan ortaklarımıza ve özellikle havacılık start-up’ı Electroflight’a teşekkür ediyorum. Program için geliştirilen ileri batarya ve tahrik teknolojisi, Gelişmiş Hava Hareketliliği (Advanced Air Mobility – AAM) pazarının geleceği için heyecan verici ve net sıfır karbonlu bir geleceğe ulaşmamızın da anahtarı olacak. Hava, kara ve deniz yoluyla ulaşımın karbondan arındırılması için teknolojik atılımlar gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

Yapılan açıklamalarda, rekor denemelerinde uçağa 400kW (500+hp) elektrikli güç aktarma grubuyla birlikte şimdiye kadar bir uçağa monte edilmiş en güçlü tahrik batarya takımının eşlik ettiği belirtildi.

Rekorun sahibi Pilot Phill O’Dell; “Tamamen elektrikli bir uçakla dünya rekorunu kırmak benim için inanılmaz bir tecrübeydi. Bu yalnızca benim kariyerimin en önemli olayı değil, tüm ekip için de olağanüstü bir başarı. Havacılığın geleceğini şekillendirmek üzere önemli çalışmalar yürüten Rolls-Royce’un bu eşsiz hikayesinde ön saflarda yer almak hayallerimin de ötesinde bir fırsattı.” şeklinde açıklama yaptı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler