Dünyada 5.3 Milyar İnsan Cep Telefonu Kullanıyor

Cep telefonu kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor. Dünyada 5.23 milyar insanın cep telefonu kullandığı açıklandı.

Stock Apps tarafından paylaşılan verilere göre; cep telefonu kullanan insan sayısı, 2021 Yılı Temmuz ayında dünya nüfusunun yüzde 67’si oranı ile yaklaşık 5.3 milyar kullanıcıya ulaştı.

Cep telefonları ve akıllı telefonlar ile internet erişimi, dünya genelinde insanların iletişim şeklini hızla değiştirdi. Bu hızlı ve kolay internet erişimi ile cep telefonu kullanıcı sayısı hızla artmaya devam ediyor.

Dünyada 5.3 milyar insan en az bir telefon sahibi iken, toplam hesaplandığında 7.7 milyar rakamına ulaşılıyor. Bu rakamlara, akıllı telefon ve standart telefon dahil ediliyor.

İnternete bağlı cihazlar olarak incelendiğinde, internete bağlı mobil cihazlar 8 milyar rakamına ulaşıyor. Bu rakamın, 6.4 milyarı akıllı telefon, 310 milyonu tablet ve 1.3 milyar civarında standart telefondan oluşuyor. Nesnelerin interneti dahil, hücresel bağlantı kullanan toplam cihaz sayısı ise 10.4 milyara ulaşmayı başarmış durumda.

Akıllı telefon kullanıcı sayısındaki hızlı artış, mobil veri trafiğinde büyük bir artışa neden oldu. Yüklemeler ve indirmeler dahil, aylık ortalama küresel mobil veri trafiği; 2019 ilk çeyreğinde yaklaşık 29 exabyte (milyarlarca gigabyte), 2020 ilk çeyreğinde yaklaşık 45 exabyte ve 2021 ilk çeyreğinde ise 66 exabyte değerine ulaştı. Verilere bakıldığında, iki yılda iki kattan fazla arış ortaya çıkmış.

Toplam veri trafiğinin, yüzde 73’ünü Android cihazlar ve yüzde %26,3’ünü iOS cihazlar oluşturuyor.

Paylaşılan verilere göre, ülke başına 1GB mobil veri maliyetinin küresel ortalaması 4.07 dolar olarak belirtilmiş. En pahalı ülke 8.16 dolar ile Yunanistan olurken, en ucuz ülke 0.05 dolar ile İsrail oluyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler