Diyabet Hastalarını Parmak Delmekten Kurtaracak Çözümler Geliyor..

Afon Technology firması tarafından, diyabet hastalarının hayatını kolaylaştırılacak yeni bir sensör geliştirildiği duyuruldu.

Geliştirilen sensör, bir akıllı saatin kayışına takılacak ve kişilerin kan şekerini rahatlıkla ölçebilecek. Yeni sensörün kullanımı ile beraber kan şekerini ölçmek zorunda olan diyabet hastaları, parmaklarını delmek zorunda kalmayacak. Geliştirilen sensörün, 2022 yılının sonlarında kullanıma sunulacağı açıklandı.

Ayrıca sensör tarafından ölçülen veriler, Bluetooth bağlantısı üzerinden akıllı saat veya akıllı telefonlara aktarılabiliyor. Biraz büyük bir yapıda olan sensörün, sağladığı fayda yanında büyüklüğü görmezden gelinebilir.

Diyabet hastalarının, kan şekerini ölçmek için parmaklarını delmeleri ve kan çıkarmaları gerekiyor. Bu işlem gün içerisinde sürekli tekrarlanmak zorunda ve zamanla ciddi acılara sebebiyet verebiliyor. Afon Technology tarafından geliştirilen sensör bu acılara bir son verebilir. Şirket, sensörün klinik denemelerde iyi sonuçlar aldığını belirtiyor.

Bu gelişmenin yanında, Apple tarafından geliştirilen Apple Watch 8 akıllı saatte; vücut sıcaklığı ve kan şekeri ölçümü gibi özelliklerin gelebileceği söyleniyor.

Apple’ın tedarikçileri, Watch 8 akıllı saat kullanıcılarının kan şekeri seviyelerini ölçmelerini sağlayacak yeni nesil sensörler için bileşenler geliştiriyor. Bu bağlamda, sağlık cihazları için yaygın olarak kullanılan kısa dalga boylu kızılötesi sensörler üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Apple Watch serisi 6. nesil ile beraber, bir kan oksijen sensörü içeriyor. Bu saatler artık kalp atış hızını ölçmek, EKG çekmek, kan oksijen seviyelerini ölçmek gibi birçok özelliğe sahip.

Popüler Haberler

İlgili Haberler