Çok konuşulan o Mercedes reklamı kaldırıldı

Sürücüsüz otomobil konusu gün geçtikçe daha fazla önem kazanırken, bu sektörde önemli bir yere gelmek isteyen Mercedes’in Türkiye de de yayımlanan bir reklamının Federal Ticaret Komisyonu tarafından, reklamdaki ifadelerin gerçeği yansıtmadığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Aslında olay biraz karmaşık gibi. Çünkü burada hem sürücüsüz otomobil kavramı hem de güvenlik sorunları ön plana çıkıyor.

Engadget’de yer alan haber de Mercedes’in E-sınıfı aracıyla ilgili yaptığı reklamda yer alan ifadelerin gerçeklerle örtüşmediği ve bu yüzden aracın hem güvenlik ihlalleri oluşturduğu hem de ifadelerin müşterileri yanıltmaya yönelik olarak kullanılmasından dolayı Amerika Federal Hükümeti tarafından soruşturma başlatıldığını söylüyor. Bununla beraber başlatılan soruşturma nedeniyle Mercedes ABD ‘de araçla ilgili hazırlanan video reklamını YouTube kanalından kaldırmış.

Peki, gerçekte Mercedes reklamında ne diyor?

Önce Reklamın Türkçesine göz atalım. İşte reklamın Türkçesi ve içerisinde kullanılan ifadeler böyle.

https://youtu.be/MIKMPkgN0kU

Bir de Reklamın İngilizce yani Mercedes ABD’nin YouTube kanalından kaldırdığı videoya göz atalım.

Neden bu ifadelerle ilgili soruşturma açılmış?

Federal Hükümet tarafından başlatılan soruşturma nedeni ise, E-sınıfı Mercedes’in yani reklamda tanıtımı yapılan aracın bir Sürücüsüz Araç olmadığı. Diğer bir tabirle İngilizce de bu tür araçlar için autonomous ifadesi kullanılmakta. Yani kendi başına hareket eden, kendi başına karar veren bir araç olması gerekirken, Mercedes E-sınıfı araçların sadece, Driver Pilot denilen türde üretildiğini ve kesinlikle sürüş sırasında ellerin direksiyondan bırakılmaması gereken bir özellik olduğu ifade ediliyor.

Dolayısıyla güvenlik kurulu Mercedes’in hem müşterileri yanılttığı hem de güvenliklerini ciddi şekilde tehlikeye attığını belirtiyor.

AR-160729833Konu hakkında Mercedes’ten bir sözcü ise yaptığı açıklamada 2017 model E-serisi araçların insanların kazasız seyahat etme (araç kullanma) vizyonu çerçevesinde hazırlandığını ve buna öncülük eden bir teknoloji barındırdığını söylerken, kafa karışıklığının yaşanmaması için bu reklamı gösterimden kaldırdıklarını ifade ediyor.

Reklamın Youtube’dan kaldırılması soruşturmayı nasıl etkileyecek bilemiyoruz. Ayrıca reklamın haricinde yazılı olarak yani aracın tanıtımı için hazırlanan broşürlerin üzerindeki ifadelerin de değiştirilmesi de oldukça dikkat çekici.

Kısacası, Amerikan Federal Güvenlik Kurulu ve Federal Hükümet yetkilileri bu durumdan rahatsız olmuş durumda.

Konu ile ilgili Türkiye’de bildiğimiz kadarı ile alınmış bir tedbir ise bulunmuyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler