CMOS Sensörler Sektörün Zirvesine Oturdu

Akıllı telefon teknolojilerinin gelişmesiyle beraber artık akıllı telefonda kullanılan donanımsal araçlarda bir hayli geliştirilmeye başlandı. Kullanılan yazılımlara tam uyum sağlayan donanımlarla beraber artık akıllı telefon kullanımının başka bir düzeye geçtiğini de söylemek gerekiyor. Bu sayede çok daha net görüntü çekebilen kameralar, çok daha hızlı çalışan işlemciler ve çok daha rahat bir kullanım sunan ekranları akıllı telefonlarda görmeye başladık. Tüm bunlarla beraber aslında akıllı telefonların en çok ilgi çeken özellikleri arasında da sensörler ilk sırada yer alıyor. Erişilebilirlik ayarlarının yönetilmesini sağlayarak telefonu oldukça kolay bir kullanıma kavuşturan sensör teknolojileri akıllı telefonların adeta vazgeçilmez noktalarından bir tanesi. Hızlı arama, anında çağrı cevaplama, el hareketlerini algılama gibi birçok sensörün akıllı telefon deneyimini ne derece arttırdığını biliyoruz. Bir de tüm bunların dışında kalan ve son dönemde en az bu sensörler kadar önemli hale gelen kamera sönserleri var.

Sony, CMOS İle Zirvede

Çok daha net çekim yapma, odaklama, yüz tanıma gibi işlemleri yerine getirmeye olanak sağlayan kamera sensörleri alanında lider firma ise Sony. Kendi akıllı telefonlarında kullandığı CMOS sensörleri ile gündeme gelen Sony, artık sadece kendi telefonlarında değil diğer birçok akılı telefonda da sensörlerini kullandırmaya başladı. Geliştirdiği teknolojiyle beraber birçok firmanın ilk tercihi haline gelen Sony CMOS her geçen gün satış rakamını da biraz daha arttırmaya başladı. Sensörlerin tıpkı akıllı telefonlar gibi sürekli yeni modellerinin de piyasaya sürülmüş olması bu alanda tercihlerin Sony’de yana yapılmasının ana nedenleri arasında.

Şimdilerde Otomotiv Teknolojilerinde Kullanılıyor

Akıllı telefonların vazgeçilmezi haline gelen Sony CMOS sensörler şimdilerde sadece akıllı telefonlarda kullanılmıyor. Bunun yanı sıra CMOS son dönemde otomotiv teknolojisinde kamera devrinin başlamasıyla beraber bu alanda kullanılan kameralarda da tercih edilmeye başlandı.  Çevre görüş teknolojisinde birçok markanın tercih ettiği CMOS’un bu alanda da yeterli donanımı sunabilmek için yenilendiğini ve otomotiv sektörü içinde uygun hale getirildiğini de belirtelim.

Popüler Haberler

İlgili Haberler