Çin, Mars’a Gönderdiği Uzay Aracının Gezegene İniş Yaptığını Duyurdu

Çin Ulusal Uzay Yönetiminden (CNSA) yapılan açıklamada, 14 Mayısta uzay aracı Zhurong’dan telemetri sinyalinin alındığı ve gezginin başarılı şekilde Mars’a indiği duyurdu.

Zhurong’un, daha önce belirlenen Mars’ın güneyindeki bir lav tabakasına iniş yaptığı açıklandı. Böylelikle Çin, ABD ve Rusya’nın ardından Mars’a uzay aracı gönderen üçüncü ülke olarak tarihe geçti.

Çin mitolojisinde, ateş ve savaş tanrısı olan Zhurong’un adı verilen gezgin, Temmuz 2020’de gönderilmişti. Yaklaşık 7 ayda Mars’a ulaşan gezginin, yörüngeye oturması ise 3 ayı bulmuştu.

Çinli mühendisler, üç aylık zamanda gezegeni detaylı şekilde inceleyerek, Zhurong gezginini Mars’ın Utopia Planitia bölgesine başarılı bir şekilde indirmeyi başardı. Utopia Planitia bölgesi, 3 Eylül 1976 yılında NASA’nın Viking 2 uzay aracını indirdiği bölge.

Zhurong gezgini önümüzdeki günlerde Kızıl Gezegeni keşfetmeye başlayacak. Gezginin en az 90 gün boyunca Mars’ta çalışmalar yapması bekleniyor. Çin yapılacak araştırmaların, Mars’ın toprak yapısını araştırmak ve yüzeyde su buzları aramak olacağını belirtiyor. Zhurong gezgini, araştırmalarında kullanmak için panoramik kamera, yeraltı radarı, lazer ve manyetik alan dedektörü bulunduruyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler