Çernobil İçin Yeni Çözümler Geliyor

30 yıl kadar önce dünyanın en büyük nükleer santrallerinden biri olarak gösterilen Çernobil’de beklenmedik bir sorun nedeniyle patlama yaşanmıştı. Dünya tarihinde yer edinen patlama sonrasında birçok insan ölmüş ve en önemlisi de bölgenin yaydığı radyasyon bir neslin kanser hastalığı ile uğraşmasına neden olmuştu. Etkileri göz önüne alındığı zaman dünya tarihinin en vahim olaylarından biri olarak anılan Çernobil faciasından sonra bölgede de bir daha yerleşke kurulamadı. Hala günümüzde bile radyasyon etkisinin geçmediği belirtilen bölge için Ukrayna hükumeti ise harekete geçti. Ukrayna yönetimi aldığı karar ile artık bölgede yeniden yerleşke kurulacağını da açıkladı.

Güneş Panelleri Geliyor

Bu noktada bölgede yeniden oluşturulacak olan yerleşkenin de insanların yaşayabileceği bir alan değil enerji elde edilecek bir alan olacağı açıklandı. Arazinin oldukça geniş olmasıyla beraber alana güneş panelleri de koyacağını açıklayan yetkililer böylelikle bu bölgeden bir hayli enerji kazanabilecek. Elde edilen güneş enerjisinin ise elektrik enerjisi olarak kullanılması da planlanıyor. Çernobil merkezli olacak olan bu alanın radyasyona karşı korumalı bazı malzemelerde içereceğini belirtelim. Bununla beraber söz konusu sistemin ne derece bir maliyete sahip olacağı konusunda da araştırmaların devam ettiği de belirtildi.

Yeterli Destek Bulunamıyor

Bunun yanında maliyetin net olarak belirlenmese de yüksek olacağının tahmin edilmesi Ukrayna yönetiminin de konu hakkında sponsor araştırmalarına girmesine neden oldu. Yapılan destek başvurularının ise şuan için pek ilgi görmediği de bir gerçek. Fakat bölgede hala yeşil bitki yetişiyor olması ve Çernobil’de ağaç yetişmeye devam etmesi birçok büyük firmanın da yeni güneş panellerine ilgi göstermesine neden olacak gibi. Fakat yine de konu hakkında beklenen desteğin toplanıp toplanmayacağı da merak konusu. Bu alanda şimdilik sadece Avrupa konseyinden 500 milyon dolar civarında destek alındığının da bilgisi verildi. Destek sayısını arttırmaları halinde ise projenin 2017 yılı içerisinde temellerinin atılması da bekleniyor. Fakat net tarih ve proje detayları şuan için belli değil.

Popüler Haberler

İlgili Haberler