Boston Dynamics’in Robotu Görenleri Şaşırtıyor

Yakın bir zaman önce Google’ın bünyesine katılan Boston Dynamics firması tarafından yeni bir robotun tanıtımı gerçekleştirildi.

Son yıllarda Google tarafından birçok robot firması satın alındığı hatırlanmakta olup yakın gelecekte büyük projelerin ve ürünlerin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Özellikle satın alınan firmalar arasında Boston Dynamics tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Spot Mini adı verilen Boston Dynamics’in ürettiği ev robotu tasarım olarak büyük bir köpeğe benziyor. Yayınlanan son fotoğraflardan da görüldüğü üzere Spot Mini ev içerisinde birçok işe yardımcı olabiliyor. Tam bir ev robotu özelliği taşıyan Spot Mini sahip olduğu birçok sensör sayesinde de her hangi bir eşyaya değmeden evin içerisinde rahatlıkla hareket edebiliyor.

Hidrolik Sistem Kullanılmıyor

Diğer robot teknolojilerinden farklı olarak Spot Mini tüm gücünü elektrikli motorlardan alıyor ve bu sayede de ev içerisinde tamamen sessiz bir şekilde çalışabiliyor.

Yayınlanan fotoğraf ve videolarda Boston Dynamics firmasının iddialı ev robotu tarafından bulaşık makinesine bardakların yerleştirildiği ve bunun yanı sıra bulduğu çöpleri de çöp kovasına attığı görülüyor.

Manevra kabiliyeti oldukça yüksek olan Spot Mini masaların çevresinden dolaşmak yerine her hangi bir temasta bulunmadan hızlı bir şekilde masaların altlarında da geçiş yapabiliyor. Her hangi bir sebeple düşmesi durumunda ise dış bir müdahaleye gerek kalmadan hızlı bir şekilde ayağa kalkıp görevine kaldığı yerden devam edebiliyor.

İstediğini Eşyaları Getirebilecek

Ev içerisinde kişilerin istediği eşyaları getirebilmesi için eğitilme şansı sunulan Spot Mini’nin bu yeteneği üzerinde çalışmaların devam ettiği belirtiliyor.

Spot Mini Ev Robotu Teknik Özellikleri

Tamamen elektrik gücüyle çalışan Spot Mini’nin bir kez full şarj edilmesi durumunda 90 dakika aralıksız çalışabileceği ifade ediliyor. İlerleyen süreçlerde kullanım süresinin artırılmasına yönelik kolaylıkla çalışmaların yapılabileceğine de dikkat çekiliyor.

Normal bir köpeğin boyutlarında üretilen Spot Mini toplam 29 kilo ağırlığa sahip. Yakın bir gelecekte gündelik olarak kullanılabilecek olan Spot Mini gibi robotların insanların hayatlarında ne gibi değişiklere yol açacağı merak ediliyor. Boston Dynamics tarafından Spot Mini haricinde farklı robotlar üzerinde de çalışmalara devam ediliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler