BMW Kullanıcılarına Kötü Haber

Otomotiv teknoloji denildiği zaman akla gelen ilk şirketlerden biri olan BMW son dönemde araç teknolojilerini epey bir üst noktaya taşımayı başardı. Sadece araçlarında kullandığı fiziksel teknolojiler değil bunun dışında araçlarında kullandıkları yazılımsal teknolojilerde BMW’nin bir hayli öne çıkmasına olanak sağlamaya başladı. Özellikle hemen hemen tüm araçlarında yer verdiği ConnectedDrive teknolojisi sayesinde araçlarını multimedya sistemine de kolaylıkla bağlayan BMW bu sayede kullanıcılarına ekstra birçok ayar yapma imkanı da sunuyor. Araç içi dinamik ayarlarının yapıldığı sistemde ise kullanıcıların güvenliği için belli başlı önlemlerde alınmıyor değil. Özellikle sadece kullanıcıların erişebilmesini sağlayacak olan merkezi şifreleme sistemi güvenlik konusunda en çok güvenilen aşama olarak biliniyordu. Fakat geçtiğimiz hafta gelen bir haberle aslında sistemin kullanıcılar için büyük bir risk oluşturduğu ortaya çıktı.

 ConnectedDrive Sisteminde Güvenlik Açığı

Gelen habere göre BMW araçlarının neredeyse merkezini oluşturan sistemde ciddi bir güvenlik açığı bulunuyor. Kullanıcıların sisteme ulaşmak için kullandıkları şifreyi sıfırlamak için kullanılan açık sayesinde kullanıcıların araçları da risk altına giriyor. Zira belirlenen açığın detaylarına göre kullanıcıların şifreleri sıfırlanıyor ve araçlara dışarıdan müdahale yapılabiliyor. BMW’nin sisteminde yer alan alarm kontrolü, teker, hava yastığı kontrolü gibi kontrolleri içerisinde barındıran sistemde yer alan bu açık sayesinde kullanıcıların araçlarına erişim sağlanabiliyor ve tüm bu kontroller değiştirilebiliyor. Henüz konu hakkında BMW tarafından bir açıklama gelmese de açığın sonuçlarının epey ciddi olabileceğini de belirtiliyor.

Açığın Kaynağı CSS Kodları

Henüz BMW tarafından açıklama gelmemiş olsa bile açık hakkında belli başlı detaylarda ortaya çıkmaya başladı. Ortaya çıkan gerçeklere göre BMW araçlarında yaşanan güvenlik açığının kaynağı CSS kodlarından kaynaklanıyor. Şifre sıfırlama ve uzaktan erişim imkanı gibi imkanlar sunan güvenlik açığının ne zaman ve nasıl giderileceği konusunda da henüz bir açıklama bulunmuyor. Buna karşın sistemin yakın zamanda BMW tarafından da güncellenmesi bekleniyor. Fakat güncellemenin nasıl yapılacağı şuan için sırrını korumakta. BMW’nin araçlarını servise çağırma gibi bir durumu olup olmayacağını da ilerleyen günlerde görebileceğiz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler