BMW İle İntel Birlikte Çalışma Kararı Aldı

Son dönemde otomobil teknolojileri bir hayli gelişme gösterdi. İlk olarak yakıt teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle beraber elektrikli otomobillerin piyasaya sürülmesi ardından yavaş yavaş otomatik pilotlu arabalar derken şimdilerde ise sürücüsüz araçlar için çalışmalar başladı. Bu çalışmaların öncülerinden biri ise Alman otomobil devi BMW oldu. Lüks sınıf araç üretimi yapan ve araç teknolojilerinde epey bir yol almış olan BMW şimdilerde sürücüsüz otomobili üzerinde çalışmalara başladı. Kablosuz şarj olabilen elektrikli otomobilleriyle sürücüsüz otomobil teknolojisini birleştirmeyi hedef edinen otomobil devi bu kez yalnız da değil. Zira bu kez dev firma bir başka dev İntel ile anlaşmaya vardı.

Hedef 2021 Yılı Olarak Açıklandı

Söz konusu anlaşmayla beraber her iki şirkette anlaşmayla ilgili açıklamalar yaptı. İlk olarak BMW yaptığı açıklamada İntel ile anlaşmalarının nedeninin sürücüsüz arabada kullanılacak olan teknoloji için işlemci ve benzeri yazılım gereksinimleri olduğunu belirtti. İntel ise konu hakkında çok fazla açıklama yapmasa da BMW ile iş ortaklıklarına girdiklerini doğruladı. İki firma arasında yapılan bu anlaşmayla beraber hedef belirlemesi de yapıldı. Açıklanan bilgilere göre üretilecek olan BMW sürücüsüz otomobili için 2021 tarihi hedef olarak belirlendi. Bu tarihte piyasaya sürülmesi beklenen araçların ne gibi teknolojilere sahip olacağı ise merak konusu.

Tamamı Elektrikli Olacak İddiası

Bununla beraber BMW ile İntel işbirliği içerisinde üretilecek olan araçla ilgili ilk detaylarda gelmeye başladı. Sızdırılan ilk bilgilere göre araç üretiminde yakıt teknolojileri değiştirilecek. İddialara göre araç tamamen elektrikle çalışacak ve kısa süre öncesinde tanıtılan kablosuz şarj teknolojisine sahip olacak. Bunun yanında aracın sürüşle beraber oluşan kinetik enerjiyi kendini şarj etmek için kullanabileceği de belirtiliyor. Yani hiç şarja gerek kalmadan ya da çok az gereksinim duyarak çalışma sağlanabilecek. Tüm bu teknolojiler oluşturulabilecek mi? İntel ile BMW arasındaki ortaklık ne gibi gelişmeler ortaya çıkmasına imkan verecek? Tüm bunları şu aşamada bilmek zor olsa da BMW’nin geleceğe yönelik hedeflerinin epey iddialı olduğunu söylemek mümkün. Şuana kadar atılan adımlar bunu doğruluyor.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler