BMW i8 Tamamen Elektrikli Olacak

Günümüz otomobil teknolojilerinde sınırlı kalan menzillerden dolayı tam olarak elektrikli güç ünitelerine geçiş yapılamadığı biliniyor. Dünyanın önde gelen otomobil üreticileri tarafından elektrikli otomobillerin menzillerinin artırılması için araştırma ve geliştirme çalışmaları ise hız kesmeden devam ediyor. Bu konuda elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyduğu da dikkatlerden kaçmıyor.

BMW i8 Hibrit Tamamen Elektrikli Sisteme Geçecek

Lüks otomobil üreticisi ve Alman devi BMW’nin büyük bir ilgi gören i8 modeli bilindiği üzere hibrit bir sistemden güç alıyor. Özellikle tasarımıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran aracın yakın bir gelecekte tamamen elektrikli sisteme geçeceğiyle ilgili olarak iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Ortaya çıkan iddialarda BMW i8 hibrit modelinin tamamen elektrik versiyona geçirilmesi için aracın bünyesinde 3 adet elektrikli motora ve mevcut bataryalardan çok daha büyük bataryalara yer verileceği belirtiliyor.

Teknik Detaylar Ortaya Çıkmaya Başladı

Aracın kalbinde yer alacak olan 3 adet fırçasız elektrikli motordan elde edilecek gücün 4 tekere birden aktarılması ve bu sayede çok daha yüksek güç değerlerine ulaşabileceği düşünülüyor. Bilindiği üzere BMW i8 hibrit modelinde 1.5 litre hacminde 3 silindirli turboşarj teknolojisine sahip bir güç ünitesi görev yapıyor. Yeni sisteme geçildiğinde ise 3 silindirli turboşarjlı motorun yerine 3 adet ve her biri 268 HP güç üreten elektrikli motorların kullanılacağı ifade ediliyor. Küçük bir hesapla BMW i8 modelinin tamamen elektrikli sisteme geçmesi durumunda toplamda 804 HP güce sahip olacağı dikkatlerden kaçmıyor.

Elektrikli BMW i8 Ne Zaman Çıkacak?

Günümüzde mevcut olarak sahip olduğu tasarımla, teknoloji ve performansla dünya genelinde büyük bir ilgi gören BMW i8 modelinin tamamen elektrikli sisteme ne zaman geçeceği şu an için net olarak bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde BMW i8 modelini makyajlı versiyonunun gün yüzüne çıkması beklenirken tamamen elektrikli bir BMW i8 modelinin 2018 yılına doğru gün yüzüne çıkması bekleniyor.

Resmi bir açıklamada bulunmayan BMW’nin yakın bir zaman içerisinde BMW i8 modelinin tamamen elektrikli bir sisteme geçiş yapıp yapmayacağı konusunda resmi bir bilgilendirme yapacağı tahmin ediliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler