Bluetooth Yeni Sürümü İle Çok Şey Vadedecek

İçinde bulunduğumuz yaz bitmeden Bluetooth alanında yenilikler kullanıcılarıyla buluşacak gibi görünüyor. Bluetooth arayüzünde yeni deneme sürümleri ve tasarımlarıyla karşımıza çıkacak olan standartlar ile kablosuz ağa, arayüzü ile beraber verileri çok daha hızlı ve daha uzak mesafelere aktarabileceği belirtilmekte.

Bluetooth 5 versiyonunda Bluetooth 4.2 ye göre teorik anlamda daha üstün özelliklere sahip olacağı belirtilirken, 400 metrelik bir mesafede etkisini göstereceği de iddia ediliyor. Tabii fiziksel olarak sağlıklı bir veri aktarımı için 150 – 200 metre mesafesi daha etkin olacağı yorumları yapılırken, veri transferi gerçekleşebilmesi için de daha yakın mesafelere ihtiyaç duyulacağı konuşulmakta.

Bluetooth 5 2 kat fazla hız özelliği taşıyacak. Toplamda 4 kat fazla mesafe ve 2 kat hıza karşı önceki sürümüne göre daha az pil tüketimi yapacak. Bluetooth daha önceki yıllarda hoparlör, kulaklık ve otomobil aksamında kullanılmaktaydı. Şu sıralar medikal cihazlar başta olmak üzere durum kontrolü, elektronik yapılar ve giyilebilir teknolojik aletler için en önemli simge konumunda.

Popüler Haberler

İlgili Haberler