Bir Depo ile 7 Ay Kullanılabilen Araba Yapmışlar..

Lightyear firması tarafından, dünyanın ilk üretime hazır güneş enerjili arabası tanıtıldı. Lightyear 0 olarak isimlendirilen modelin, tam şarj ile 7 ay boyunca kullanılabileceği iddia ediliyor.

Lightyear firması tarafından 6 yılda geliştirilen otomobilin üzerinde entegre güneş pilleri bulunuyor. Gövdesi kısmen geri kazanılmış karbon fiberden, iç mekanı ise doğal kaynaklı malzemelerden üretilen otomobil, 0,19 Cd’lik bir sürtünme katsayısı ile geliyor. Şirketin açıklamalarına göre; 60 kWh’lık pil paketi ile beraber 625 km sürüş menzili sunabiliyor. Sadece güneş panellerinden ise günde maksimum 70 km menzil sağlanabiliyor.

Havanın açık olduğu günlerde yaklaşık olarak 35 km güneş enerjisinden kazanabileceğini belirten şirket; yeni otomobilin Hollanda gibi iklimlerde iki ay, İspanya veya Portekiz’de ise yedi ay boyunca şarj etmeden şehir içi kullanılabileceğini iddia ediyor.

4,8 metrekare büyüklüğünde güneş panellerine sahip olan Lightyear 0, bağımsız olarak kontrol edilen dört adet elektrikli motoru ile 174 hp güç ve maksimum 160 Km hız yapıyor.

Lightyear firması; otomobilin tasarımında performansa değil de verimliliğe önem verdiğinden dolayı, diğer elektrikli otomobillerin performansından uzak bir hızlanma değeri görüyoruz. Otomobilin 0-100 Km hızlanması yaklaşık 10 sn sürüyor.

Şirketin web sitesinde ön siparişe açılan Lightyear 0, 250 bin Euro fiyat etiketi ile kullanıcılara sunuluyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler