Asus Zenbo Robotunu Tanıttı

Son dönemde akıllı telefonlarıyla adı anılmaya başlanan teknoloji devi Asus, akıllı telefon teknolojileriyle beraber artık yapay zeka konusunda da çalışmalar yapmaya başladı. Yaptığı çalışmalarla beraber artık yeni seri akıllı telefonlarında da çok daha fazla ayrıcalıklar sunmaya başlayan Asus, şimdilerde ise bambaşka bir konu ile gündeme gelmeye başladı. Zira Asus’un tüm ürünlerinin yanında sessiz sedasız insansı robotlar üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Asus tarafından yapılan tüm bu çalışmalar ise belli bir seviyeyi de geçmeyi başardı. Zira Asus geçtiğimiz günlerde Zenbo adını verdiği ilk asistan robotunu tanıttı. Akıllı ev robotu olarak adlandırılan Zenbo robotlarını tanıtan Asus, şimdiye kadar yapılmış olan en gelişmiş teknolojik ev aletine de ulaşmış oldu.

Tam Bir Asistan Görevi Görüyor

Yapılan ilk tanıtımda Zenbo robotların neler yapabildiğine ilişkinde bazı bilgiler verildi. Asus tarafından yapılan tanıtımda ilk dikkat çeken ise yeni robotun tasarımı oldu. Alt kısmı kolay bir şekilde hareket edebilmesini sağlamak için küre tasarımına sahip olan robot, üst kısımda ise bir tablete benzer yüze sahip. Telefonla yönetilebildiği gibi sesli komutla da yönetilebilen Zenbo sahip olduğu bu tasarım sayesinde kolaylıkla hareket edebiliyor. Robotun yapabildiklerinin ise bir sınırı yok.

Yapay Zekaya Sahip Bir Asistan

Tasarımı ve fiziksel özellikleri bir yana dursun ev asistanı olarak piyasaya sürülmesi beklenen Zenbo’nun geliştirilmiş bir yapay zekaya sahip olduğu da belirtiliyor. Zira tanıtımda yer alan bilgilere göre robot tıpkı iPhone telefonlarda yer alan Siri sistemi gibi sorulara cevap verebilecek. Günlük planlamalarınızı da kayıt altına alan asistan robot bu sayede dünün hani saatinde hangi aktivitenizin olduğunu da hatırlatabilecek. Hava durumu ve benzeri tüm sorguları da anında verebilecek olan Zenbo bu alanda başarılı örneklerden biri olmaya aday. Yapılan tanıtımda açıklanan fiyat ise Zenbo asistan robotun özelliklerine göre oldukça makul. Zira belirtilen fiyat Avrupa için 599 dolar civarında. Fakat bu fiyatın ülkemize nasıl yansıyacağını söylemek biraz zor. Tüm bunlarla beraber yakın zamanda Zenbo robotları piyasada da görmeye başlayacağız. Net bir süre verilmese de bekleme süresinin çok uzun olmayacağı düşünülüyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler