Apple, Apple Music’te Kayıpsız Ses Kalitesini Anlatıyor

Apple, Apple Music’teki kayıpsız ses desteğiyle ilgili ayrıntıları açıklayan bir açıklama ve destek makalesi yayınladı.

Kayıpsız Ses Sıkıştırma Nedir?

Çoğu ses sıkıştırma tekniği, orijinal kaynak dosyada bulunan bir miktar veriyi kaybeder. Kayıpsız ses sıkıştırma ise orijinal verileri koruyan bir sıkıştırma biçimidir.

Bu haftanın başlarında Apple, 75 milyon şarkıdan oluşan kitaplığının tamamını Apple Music’te kayıpsız olarak sunacağını duyurdu. Kayıpsız ses, veri kaybı olmadan dosya boyutlarını azaltarak müziği sıkıştırmanın bir yoludur. Bunun için Apple, Apple Lossless Audio Codec (ALAC) adlı kayıpsız ses sıkıştırma teknolojisini geliştirdi. 

Apple Music sesi sıkıştırmak için kayıplı bir teknik olan AAC veya Advanced Audio Coding kullanmanın yanında artık; 16 bit / 44,1 kHz (CD Kalitesi) ile 24 bit / 192 kHz arasında değişen çözünürlüklerde ALAC ses sıkıştırma da kullanıyor.

Kayıpsız Ses Destekleyen Cihazlar

Kayıpsız ses özelliğini destekleyecek cihazlar arasında, yakında yayınlanacak iOS 14.6 güncellemesini alacak iPhone ve iPad modelleri ile macOS 11.4 güncellemesini alacak Mac’ler yer alıyor.

Bu cihazlarda, kullanıcılar 24 bit / 48 kHz’e kadar kayıpsız sesi çalabilir ancak daha yüksek çözünürlüklü dosyalar için harici bir DAC gerekir. Bunun nedeni ise; iPhone, iPad, Mac’ler ve Apple’ın Lightning – 3,5 mm Kulaklık Jakı Adaptöründeki dahili DAC’lerin yalnızca 24 bit / 48 kHz ses kodlarını çözebilmesidir.

Apple TV 4K modelleri, tvOS 11.4 güncellemesiyle kayıpsız ses oynatmayı etkinleştirme seçeneğine de sahip olacak. 

Artık üretilmeyen HomePod ve yeni HomePod mini cihazların her ikisi de gelecekteki bir güncellemede kayıpsız ses çalma özelliğine sahip olacak.

AirPods, AirPods Pro ve AirPods Max dahil tüm kablosuz cihazların, hiçbiri kayıpsız ses almayacaktır. Çünkü şu anda Bluetooth üzerinden kayıpsız olarak ses iletmenin bir yolu yoktur. Bu cihazlar, yalnızca AAC üzerinden iletimi desteklemeye devam edecek.

Yüksek Çözünürlüklü Ses olarak bilinen bu daha yüksek örnekleme hızları, çok daha güçlü bir DAC gerektirir. Bu nedenle doğrudan cihazınızda çalma konusunda yukarıda belirtilen sınırlamalar vardır. Günümüzde uygun fiyatlı DAC’ler oldukça yaygındır ve bir USB adaptörü kullanarak doğrudan cihazınızda kullanabilirsiniz.

Kayıpsız Ses Özellikleri

Kayıpsız ses ile Yüksek Çözünürlüklü sesin aynı şey değildir. Kayıpsız (FLAC, ALAC) ve kayıplı (MQA) ses codec bileşenlerinde Yüksek Çözünürlüklü sese sahip olabilirsiniz. Benzer şekilde, kayıpsız ses standart çözünürlükte (16 bit, 44,1 kHz) veya yüksek çözünürlüklü (24 bit, 192 kHz) olabilir. Apple şu anda AAC 16-bit 44.1kHz sunuyor ve yakında isteğe bağlı olarak ALAC 16-bit, 44.1kHz – 24-bit, 192kHz sunacak. 

Apple’ın bu makalede netleştirmediği şey, kayıpsız sesin Windows ve Android cihazlarda nasıl çalışacağıdır. Bu özelliğin bu platformlarda kullanılıp kullanılamayacağı öğrenmek için Haziran ayına kadar beklememiz gerekecek.

Popüler Haberler

İlgili Haberler