Android 12, Dijital Araba Anahtarı Özelliği Sunacak

Google, Android 12 işletim sistemi sürümü ile beraber dijital araba anahtarları özelliği sunmaya başlayacak. İlk ortağı ise BMW olacak.

Apple; geçen yıl iPhone telefonlar için, araba kilidi uygulaması CarKey’i duyurmuştu. Şimdi de Google; Android 12 sürümü ile beraber arabanın kilitlenmesi, kilidin açılması ve arabanın çalıştırılması gibi özellikler sunan dijital araba anahtarı teknolojisini duyurdu.

Bu özellik, Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisi kullanacak. Eğer kullanılan telefonda UWB çipi varsa, telefon cepten çıkarılmadan bile arabanın kilidi açılabilecek. Ama UWB çipi yoksa, bu sefer NFC özelliği ile telefona dokunarak arabanın kilidi açılabilecek. Ayrıca dijital anahtarı, arabayı kullanmaya izin verilen aile yakınlarına ve arkadaşlara paylaşmak mümkün olacak.

Dijital anahtarın, ilk olarak Samsung Galaxy ve Google Pixel akıllı telefonlarda kullanılması bekleniyor. Bu özelliğin kullanılabilmesi için, otomobil üreticilerinin de bu teknolojiyi desteklemeleri gerekiyor. Google, ilk ortağın BMW olacağını belirtiyor. Diğer üreticiler ile de çalışmalar sürdürülüyor.

Google, Bluetooth cihazlarına bağlanmayı daha hızlı hale getiren Fast Pair teknolojisini yakın zamanda BMW ve Ford’un otomobillerinde kullanıma sunulacağını da açıkladı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler