Ali Sami Yen Çatısına Kurulan Güneş Enerji Sistemi, Guinness Rekorlar Kitabında

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’nun çatısına kurulan güneş enerjisi santrali Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Rekorlar kitabına giren santral, kurulu gücü bakımından dünyanın en büyük stadyum üstü güneş enerjisi santrali olarak tarihe geçti. Güneş Enerji Santrali Galatasaray’a 25 yılın sonunda 1 Milyar TL’den fazla katkı sağlayacak.

Stadyumun çatısına kurulan 10 bini aşkın güneş paneli ile 4,2 MW kurulu güç kapasitesine sahip tesis, dünyadaki stadyumlar içerisinde en büyük kapasiteli güneş enerji santrali olma özelliği taşıyor. Kurulan paneller, yılda yaklaşık 2.000 hanenin tüketimine eşdeğer olarak 4.650 MWh elektrik üretecek. Tesisin 10 yıl boyunca bakımı Enerjisa tarafından gerçekleştirilecek.

Galatasaray ile Enerjisa tarafından Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’nun çatısına kurulan güneş enerjisi santrali, üretime Aralık 2021 tarihinden itibaren başladı.

Yüzde yüz yenilenebilir ve temiz enerji kaynağı olan güneşten elektrik üretimi sağlayacak tesis; her yıl yaklaşık 3.250 Ton CO₂ salınımını engelleyecek. Böylece 200 bin ağacın 25 yılda atmosferden temizleyebileceği sera gazının, atmosfere salınmasının önüne geçilerek doğanın korunması sağlanacak.

Projenin devreye alınma töreninde konuşan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas: “Bu projenin en önemli özelliği, dünyada bir futbol stadyumunun çatısı üzerine uygulanmış kurulu gücü en büyük Güneş Enerjisi Santrali olması. Santralimizin ömrü boyunca kulübümüze yaklaşık 1 Milyar TL’den fazla katkı sağlayacak.” dedi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler