Akış Bataryaları Lityum İyon Pillerinin Yerini Mi Alacak?

Akıllı telefonlarda kullanılan batarya türü genel olarak Lityum iyon pilleri kullanılıyor. Şu an için geçerli olan pil teknolojisi olarak en yayığın kullanıma sahip olan lityum iyon pillerinin ise son dönemde ne kadar çok sorunlara neden olduğunu da söylemek gerekiyor. Telefonların kendi kendisine yanmasına neden olan sorunlar, pil şişmesi sorunları, pilin oksitlenmesi sorunları gibi birçok sorun Lityum iyon pillerinin alternatiflerinin aranmasına da neden olmaya başladı. Bunlarla beraber son dönemde yeni pil teknolojileri için ortaya çıkan yeni teknolojilerin ise Akış Bataryaları olduğu ortaya çıktı.

Akış Bataryaları İçin Yeni Çalışmalar Devam Ediyor

Akış Bataryaları ile beraber artık akıllı telefonların pil kullanımlarının değişeceği de düşünülüyor. Söz konusu teknoloji ile beraber pillerde artık toksit yapan maddelere yer verilmeyeceği bu nedenle pillerinde daha uzun süreli kullanım imkanı sınacakları iddia ediliyor.

Akış Bataryaları pilleri

Şu an için çalışmaları devam eden Akış Bataryaları pilleri için yapılan açıklamalara bakacak olursak yeni akıllı telefonlarda hem daha dayanıklı bir pil sistemi sunulacak hem de buna karşın akıllı telefonların çok daha uzun süre şarj gereksinimi duymadan çalışabileceği belirtiliyor.

İçerisinde yer alan sistemler ile beraber 10 yıl ve üzerinde bir pil ömrü sunacağı düşünülen Akış Bataryaları için ne gibi gelişmeler yaşanacağı da merak konusu olarak beklemekte.

Lityum İyon Pilleri İçin Sona Gelindi Mi?

Sadece akıllı telefonlarda değil birçok alanda kullanılan lityum iyon pilleri için ise yeni pil araştırmaları ile beraber artık sona gelindi mi soruları akla gelmeye başlandı. Son dönemde ardı ardına birçok kez lityum iyon pillerinden kaynaklanan sorunların gündeme gelmesi ve genelde akıllı telefonlarda bu şekilde sorunlar yaşanması ile beraber artık lityum iyon pil kullanımı içinde yeni bir döneme girildiği düşünülüyor.

Daha dayanıklı pillerin üretilmesi ile beraber bu pillerin de artık yerini yeni teknolojilere bırakacağı düşüncesi hakim. Fakat yeni pil teknolojileri akıllı telefonlarda ne zaman kullanıma geçer ve ne kadar kalıcı olur bunun için yeni pil teknolojileri için yapılan açıklamaları beklemek gerekiyor. Şu an bu alanda çalışmaların devam ettiği belirtiliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler