AFAD Acil Arama Uygulaması Kullanıma Sunuldu.. Telefona İndirebilirsiniz!

İçişleri Bakanlığı’na bağlı, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı tarafından; deprem ve afetlerde yardım ekiplerine hızlıca ulaşmak için, cep telefonlarına yüklenecek “AFAD Acil” adlı mobil uygulama kullanıma sunuldu..

Afet ve acil durumlarda telefonla yardım ekiplerine ulaşmayı sağlayan ve en yakın toplanma alanlarını gösteren AFAD Acil Arama Uygulamasında, afet eğitim videoları da yer alıyor.

AFAD Acil uygulamasında, afet anında açıldığında kişiye en yakın toplanma alanı gösteriliyor ve afetzedenin buraya ulaşabilmesi için yol tarifi yapılıyor.

Toplanma alanına gidemeyecek durumda olanlar ise gerektiğinde internet üzerinden acil çağrı başlatabiliyor. Çağrı başlatıldığında 112 acil çağrı merkezine bağlanılıyor, bundan sonra afetzedenin durumunu kısaca anlatan butonlar kullanılabiliyor.

Kişi konuşabilecek durumda değil ise uygulamadaki acil durum cümleleri kullanılarak mesaj yoluyla yardım alınabiliyor. Ayrıca, afetten etkilenen bölgelerdeki vatandaşlara toplu bildirimler ulaştırılacağı açıklandı.

Bu uygulamanın, afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok insana daha hızlı ulaşmak amacıyla, yerli ve milli yazılımla Bakanlığın Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğünce geliştirildiği belirtiliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler