5G İçin Intel ve Ericson’dan Önemli İş Birliği

5G ile ilgili sürdürülen test çalışmaları dünya çapında ivme kazanmış durumda. Ülkemizde de özellikle Vodafone’un ön planda test çalışmaları yürüttüğü 5G teknolojisi hakkında yeni bilgiler kaydedildi. Pek çok şirketin yeni modellerini tanıtacağı Mobil Dünya Kongresi’nde 5G teknolojisi de gün yüzüne çıkmaya başlayacak. 5G teknolojisi için yeni gelen bir adım ise Intel ve Ericson’un, General Electic, Honeywell ve Berkeley Kaliforniya Üniversitesi ile iş birliği anlaşması oldu.

5G teknolojisinin test aşamasını geliştirmek ve yeni fikirler üretebilmek adına Intel ve Ericson önderliğinde 5G Yenilikçileri Girişimi kuruldu. Böylece cihazlar, şehirler, sektörler ve medyanın nasıl çalıştığı tespit edilerek test sürecindeki verimin arttırılması amaçlanıyor. Nesnelerin İnterneti olarak geliştirilen bir teknolojiye odaklanması beklenen 5G böylece drone, AR ve VR gibi uygulamalarda da üstün bir performans gösterebilir. Ayrıca akıllı altyapı, medya uygulamaları ve sağlık bakımı gibi konular da 5G’nin test aşamasında değerlendirilmek isteniyor.

5G Teknolojisi İnterneti Hızlandırmanın Çok Daha Ötesinde Olacak

Intel genel sekreteri Asha Keddy konu hakkında yaptığı açıklamada 5G’nin sadece akıllı telefonların internetini hızlandıran bir teknolojinin çok daha ötesinde olacağını belirtti. 5G teknolojisinin hızlı internetin yanı sıra çeşitli bağlantılar geliştirilerek hayatı son derece kolaylaştıracak makineler ve işler geliştirmeye yönelik olduğu ifade edildi. Ayrıca 5G’nin 4K boyutlarındaki yüksek videoların indirilmesini, aktarılmasını ve paylaşılmasını çok pratik bir hale getireceği belirtiliyor. Henüz kesin bir bilgi olmasa da geliştirilen 5G teknolojisini Türkiye 2020 yılında kullanmaya başlayabilir.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler