5G Çalışmaları Hızla Başladı

Mobil teknolojiler akıllı telefonlarla beraber bir hayli gelişim göstermeye başladı. İlk aşamada kesintisiz internet ve görüntülü görüşme imkanı sunan 3G teknolojisi, 3G teknolojisinden sonra 450 MB internet hızlarına ulaşabilen 4,5 G teknolojisi derken artık mobil teknolojiler başka bir boyuta geçmeye başladı. Standart internet hizmetlerinin çok daha üzerinde bir teknoloji sunan 4,5 G teknolojisinden sonra ise şimdilerde de 5 G teknolojisine geçiş için çalışmalar başladı. 4,5 G teknolojisine ilk geçen ülkelerden biri olan ülkemizin şimdilerde de 5 G teknolojisine hazırlıklarına başladı. Hazırlıkların şimdiden başlamasıyla beraber 5 G teknolojisine de ilk geçecek olan ülkelerden biri olarak gösterilmeye başlandı.

İlk Hazırlıklar Başladı

5 G teknolojisine uyumlu alt yapı çalışmalarının da hızla başlamasının ardından bu alanda teknoloji desteği de gündeme gelmeye başladı. Teknoloji altyapısı için yapılan çalışmalar neticesinde ise TUBİTAK yeni bazı hedeflerini açıkladı. 5 G için proje geliştirme konusunda doğrudan sorumlu olan TUBİTAK tarafından da konu hakkında ilk açıklamalar geldi. Gelen açıklamalarla beraber 5 G projeleri için TUBİTAK tarafından destek verileceği ve bu destek oranının tam 4 milyon TL olacağı belirtildi. 5 G çalışması yapacak olan firmalar ya da çok daha büyük şirketlere bu konuda verilecek destek karşılığında ise kısa süre içerisinde projenin tamamlanması istenecek. Proje tamamlandıktan sonra ise belli bir kısım için tekrar destek verilebilecek. Bu desteklerle beraber kısa süre içerisinde 5 G üzerine yeni projeleri de görmeye başlayacağız gibi.

Dünya Genelinde Durum Ne?

Ülkemizde 5 G çalışmaları bu şekilde hızlı bir girişle başlarken dünya üzerinde de 5 G çalışmaları yapılmaya başlandı. İlk olarak Samsung tarafından 5 G teknolojisi için çalışmaların başladığı belirtiliyor. 5 G teknolojisine geçiş işlemi sırasında sorun yaşamamak için şimdiden birçok alanda alt yapı çalışmalarına başlayan Samsung, kısa süre içerisinde 5 G altyapısını tamamlayacağını da açıklamıştı. Tüm bunlarla beraber ülkemizin de arasında bulunduğu belli merkezlerde yakın zaman içerisinde 5 G teknolojisine geçiş yapılacak gibi. 5 G teknolojisinin kullanıcılara ne gibi imkanlar sunacağı ise merak konusu.

Popüler Haberler

İlgili Haberler