4nm Yonga Setini İlk Çıkaran Üretici MediaTek Olabilir

MediaTek, 4nm yonga seti çıkaran ilk yonga üreticisi olabilir. Şirketin 4nm yonga setlerini 2021 yılın sonunda ya da 2022 yılının başında üretmesi bekleniyor.

MediaTek, şu anda dünyanın en büyük akıllı telefon yonga tedarikçisi konumunda bulunuyor. Özellikle giriş ve orta segment telefon pazarındaki yonga seti satışları oldukça yüksek adetlere ulaştı. Ancak üst segment telefonlar için hazırlanan yonga setlerinde, Qualcomm’un gerisinde kalıyor.

MediaTek, üst düzey ürün grubu Dimensity 1000 serisi için en yüksek 6nm işlem teknolojisi kullanıyor. Rakibi olan firmalardan; Qualcomm, Samsung ve Huawei ise 5nm yongalarını piyasaya sürdü bile. 

En son haberlere göre, MediaTek muhtemelen 5nm yonga sürecini atlayacak ve yeni üst segment yongasında 4nm işlem teknolojisini kullanacak.

Ünlü bir Çinli kaynağa göre, MediaTek donanımının, Snapdragon 800 serisine meydan okuyabileceğini ve aynı zamanda güç tüketimini önemli ölçüde azaltacağını iddia ediyor. Ayrıca Oppo, Xiaomi ve Vivo gibi büyük üreticilerden şimdiden sipariş alındığı belirtiliyor.  

Popüler Haberler

İlgili Haberler