2050 Yılına Kadar Dünyanın Yarısı Gözlük Takmak Zorunda Kalabilir..

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, insanların ekrana bakma süreleri her geçen gün artıyor. Uzmanlara göre bu durum, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yarısı gözlük takmak zorunda kalacak.

The Lancet Digital Health isimli dergide yayınlanan 5 Ekim tarihli bir araştırma; telefon ve tablete bakmak için harcana aşırı zamanın, miyop riskini yüzde 30 yükselttiğini ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre, bu durum aşırı bilgisayar kullanımı ile birleştiğinde risk yüzde 80’lere çıkıyor.

Ekrana aşırı bakmanın göz üzerindeki etkilerini anlamak için 3.000’den fazla araştırmayı inceleyen uzmanlara göre, elde edilen sonuçlar 2050 yılına kadar yaklaşık olarak 5 milyar insanın yani dünya nüfusunun yarısının gözlük takmak zorunda kalabileceğini gösteriyor.

Yapılan araştırma; Anglia Ruskin Üniversitesi, Singapur Göz Araştırma Ensitüsü ve Avustralya Göz Araştırmaları Merkezi’nden göz sağlığı uzmanlarının katılımı ile gerçekleşti. Çalışmanın yazarlarından Prof. Rupert Bourne araştırmaları ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“2050 yılına kadar dünya nüfusun yaklaşık yarısının miyop olacağını tahmin ediyoruz. Çalışmamız bu konudaki en kapsamlı çalışmadır ve genç insanlarda ekran başında geçirilen süre ile miyopi arasında potansiyel bir bağlantı olduğunu göstermektedir.”

Bourne ayrıca; ekran başında geçirilen sürenin, tüm dünyayı etkileyen pandemi salgını sebebiyle önemli derecede artış gösterdiğini belirtti. “Ayrıca salgın sebebiyle evde kalan insanlarda, özellikle online eğitim gören çocuklarda ekran başında geçirilen süre arttı. İnsanların ekran sürelerini hafife aldığını biliyoruz, bu sebeple gelecekte bu konuda çok daha nesnel araştırmalar yapılmalı ve insanlar bilgilendirilmelidir.”

Miyop, göze gelen ışınların retinanın üzerine değil önüne odaklanması sonucunda oluşan ve bunun sonucunda uzaktaki nesnelerin bulanık olarak, yakındakilerin ise net görülmesini sağlayan bir göz kusurudur. Tedavisi için gözlük, lens veya lazer ameliyat gerekiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler